Błędne Skały i Szczeliniec Wielki

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały znajduje się na wysokości 915m n.p.m. (powierzchnia ok. 22 ha), położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 do 11 m, wytworzonymi na skutek wietrzenia piaskowca.

Błędne Skały to labirynt zaułków i szczelin, często niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”.

W pobliżu Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie „przeciska się” pomiędzy skałami i wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna – miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut, na zwiedzanie należy przeznaczyć ok 1 godziny. Na terenie „Błędnych Skał” znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie „Skalne Czasze”.

Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, malownicze krajobrazy Ziemi Kłodzkiej, a przy dobrej widoczności możemy zobaczyć także Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżka. Za ciekawostkę można uznać fakt kręcenia na Błędnych Skałach filmu: „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”.

Szczeliniec Wielki – jest najwyższym szczytem Gór Stołowych- 919 m n.p.m. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z ponad 600 kamiennych stopni zakończona płaskim wierzchołkiem. Szczyt Szczelińca to ogromny labirynt powstały z w naturalny sposób uformowanych form skalnych przybierających oryginalne kształty. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: „Wiewiórka”, ”Wielbłąd”, „Słoń”, czy symbol tych gór „Małpolud”. Na szczycie działa schronisko z bufetem. Skały Szczelińca są także znane jako doskonałe miejsce wspinaczkowe.

Więcej na: http://www.kudowa.pl/pl/atrakcje/bledne-skaly oraz  http://www.naszczelincu.pl